Dusch-WC komplett set T640 PRO med Geberit Duofix för väggmontering
Med mikrobubble-teknik - UV-C-sterilisering - Geberit spolplatta valbar
Produktnummer: 173829
Produktnummer: 173830
Information om produkten
Duscht-WC T640 PRO och Geberit Duofix förmonterat element - WC-komplettset för en modern badrumsinstallation
Detta WC-komplettset kombinerar det Bernstein Dusch WC T640 PRO med den beprövade inbyggnadstekniken från Geberit. Kombinationen av dusch-WC, Geberit Duofix förmonterat element, spolknapp och passande vattenanslutningsset möjliggör en enkel och säker installation av ett väggmonterat dusch-WC. Alla ingående delar i WC-setet är tekniskt anpassade till varandra. Därmed bortfaller den tidskrävande jakten på passande enskilda delar – en praktisk lösning för nybyggnation eller badrumsrenovering.
Microbubble-teknik för särskilt grundlig rengöring
Det Bernstein Dusch WC T640 PRO använder innovativ Microbubble-teknik. Vattenstrålen innehåller särskilt fina mikrobubblor som är betydligt mindre än vanliga vattenbubblor. Därigenom kan även de minsta hudporerna nås och en särskilt grundlig djuprengöring uppnås, så att det vägghängda WC-setet erbjuder intensiv rengöring och märkbar komfort. Sittdusch och ladydusch arbetar med pulserande och oscillerande vattenstråle. Genom lätta fram- och återgående rörelser hos duscharmsen nås rengöringsområdet optimalt och en behaglig massageeffekt understöds. Vattentemperatur och strålstyrka kan ställas in individuellt. Två användarprofiler möjliggör lagring av personliga inställningar.
UV-C-sterilisering och smarta komfortfunktioner för ditt WC-set - komplett utrustat
För en särskilt hög hygiennivå har dusch-WC:t en UV-C-sterilisering av duschmunstycke och keramik. Duscharmsen av rostfritt stål rengör sig automatiskt före och efter varje användning. Efter rengöringen ger varmluftstorken behaglig komfort. Samtidigt reducerar den integrerade luktabsorptionen obehagliga lukter. Den integrerade sitsvärmen kan värmas upp till 38 °C. WC-sitsen öppnas och stängs automatiskt, styrd via fjärrkontroll, närhetssensor eller fotsensor. Ett LED-nattljus samt en diskret omgivningsbelysning underlättar orienteringen i mörkret.
Geberit installationsteknik ingår i WC-setet
För stabil väggmontering av WC-setet svarar det Geberit Duofix förmonterade elementet med självstagande stålram. Den integrerade inbyggda spolcisternen är isolerad mot kondens och möjliggör en justerbar spolvattenmängd för en vattenbesparande förbrukning. Höjdjusterbara fotstöd underlättar den precisa monteringen av det vägghängda WC-setet. Underhållsarbete kan utföras utan verktyg. Till setet hör dessutom en Geberit Sigma-spolknapp med 2-mängds-spolning. För en harmonisk badrumsdesign finns två varianter att välja mellan: blankt vitt eller blankt svart. Det medföljande vattenanslutnings-setet möjliggör fackmässig integrering av dusch-WC:t i den befintliga installationen.
Mått och specifikationer
| DUSCH-WC | |
| Modell | T640 PRO |
|---|---|
| Material | Sanitärkeramik |
| Farbe | Vit |
| Maße (T x B x H) | 59,5 x 42,5 x 43 cm |
| Gewicht | 33 kg (netto) |
| Maße Verpackung | 68 x 50 x 57 cm |
| Anschluss | Strömanslutning krävs |
| Stromspannung | 220–240 V, 50–60 Hz |
| Leistung | 1120 W märkeffekt, 1630 W max. effekt |
| Schutzklasse | IPX4 |
| Kabellänge | 50 cm |
| Zertifizierungen | EN 1717, EN 13077, EN 61770, EN 997:2018 |
| WC-Sitz | UF-plast Automatisk öppning och stängning av lock och sits Styrning via fjärrkontroll, närhetssensor eller fotsensor Automatisk stängning efter 90 sekunder LED-nattljus och omgivningsbelysning Sitsvärme upp till 38 °C Mjukstängningsfunktion |
| Lieferumfang | Dusch-WC T640 PRO Fjärrkontroll inkl. hållare (utan batterier) Aktivt kolfilter Monteringsmaterial Monteringsanvisning Bruksanvisning |
| FÖRVÄGGSELEMENT | |
| Modell | Geberit Duofix |
|---|---|
| Spülkasten | Sigma UP |
| Material | Stål (ram) Plast (spolcistern) |
| Farbe | Blå, pulverlackad |
| Breite | 50 cm |
| Höhe | 112–132 cm (justerbar) |
| Tiefe | 12 cm |
| Selbsttragende Konstruktion | Ja |
| Fußstützen | Med halkskydd, galvaniserade, höjdjusterbara |
| Spülmenge Werkseinstellung | 6 och 3 l |
| Große Spülmenge Einstellbereich | 4,5 / 6 / 7,5 l |
| Kleine Spülmenge Einstellbereich | 3–4 l |
| Spültechnik | 1-mängds-, 2-mängds- eller spol-stopp-spolning |
| Betätigung | Framifrån |
| Schwitzwassergedämmter UP-Spülkasten | Ja |
| Position des Wasseranschlusses | Bak upptill i mitten |
| Maximale Wassertemperatur | 25 °C |
| Betätigungsplatte | Utan |
| Versandgewicht | ca 18 kg |
| Lieferumfang | Vattenanslutning med integrerad vinkelventil och handratt Byggskydd för serviceöppning 2 skyddsproppar Anslutningssats för WC Anslutningsböj 90° av PE-HD Övergångsmuff av PE-HD 2 gängstänger M12 Fästmateriel |
| VATTENANSLUTNINGSSATS | |
| Modell | Duravit SensoWash |
|---|---|
| Material | Rostfritt stål, plast, mässing |
| Anschlussmaß Wasseranschluss Dusch-WC | 1/2" |
| Innendurchmesser Wasseranschluss Dusch-WC | DN8 |
| SPOLKNAPP | |
| Modell | Geberit Sigma01 |
|---|---|
| Maße | 24,6 x 16 x 1,3 cm (B x H x T) |
| Material | Plast |
| Farbe wählbar | Vit | Svart |
| Ausführung | Blank |
| Anzahl Spültasten | 2 |
| Spülbedienung | Mekanisk |
| Einbauart | Utanpåliggande |
Omfattning av leverans
- BERNSTEIN Dusch-WC T640 PRO
- Geberit Duofix väggförmonterat element med Sigma inbyggd spolcistern
- Duravit vattenanslutningsset SensoWash
- Geberit spolknapp Sigma01 i vald färg
- Monteringsmaterial
Nedladdningar
Instruktioner för montering
RZ_32_S_Dusch_WC_T640_Pro_Anleitung_I_2023_DE_EN_BS.pdfElektrisk anmärkning
Batteriegesetz-Elektro-Elektronikgeraete.pdfSkötselanvisningar
Cleaning_and_care_instructions.pdf
Fraktkostnader
Produktsäkerhet
Du kanske också gillar detta
Marknadsfördelar
Individuell design från Bernstein
Snabb leverans
Direkt från tillverkaren
Teknisk support