- CODE: DEAL15
Duschkabin Hörndusch EX416
8 mm - Nano äkta glas - 100 x 100 x 195 cm
Produktnummer: 2661
Spara 15 % med KOD: DEAL15
Giltig till: 2026-05-25 23:59:59
Information om produkten
Duschkabin hörndusch 8 mm nano äkta glas EX416 - 100 x 100 x 195 cm
Hörnvariant med lyft-/sänkbar svängdörr och fast sidovägg
Hörnduschen EX416 i storleken 100 x 100 x 195 cm är med sin exklusiva design och högkvalitativa bearbetning den optimala hörnlösningen för ditt nya badrum.
Toppkvalitet till ett oslagbart lågt pris: Stabiliteten hos denna hörnduschkabin säkerställs av det 8 mm tjocka ESG-säkerhetsglaset. Ytterligare stabiliseringsstag behövs inte. Glasytorna är modifierade med en nanobeläggning. Detta gör att denna hörndusch är resistent mot smutspartiklar. De diskreta profilerna är tillverkade av högkvalitativ aluminium, som kan kompensera för ojämnheter i väggen på upp till 15 mm.
Denna hörndusch är lämplig för installation i golvnivå. Observera att den avbildade duschbrickan inte ingår i leveransen. Passande duschbrickor samt duschrännor hittar du också i vår onlinebutik.
Tack vare en mycket detaljerad monteringsanvisning sker installationen av duschkabinen relativt enkelt och snabbt.
Mått och specifikationer
Vänligen notera vid en golvjämn installation att de angivna måtten för duschkabinen avser installationsmåtten för duschbrickan! Våra duschkabiner är därför tillverkade mindre med motsvarande indrag.
| Modell | NT416_100_100 |
| Installationssituation | Hörninstallation |
| Duschform | Hörndusch |
| Dörrtyp | Svängdörr |
| Dörranslag | Flexibel | Vänster | Höger |
| Dörröppning | Utåt |
| Dörrtätning magnetlås | Ja |
| Handtagstyp dörr | Stånghandtag |
| Material dörrhandtag | Rostfritt stål |
| Mått golvyta (BxL) | 100 x 100 cm |
| Bredd dörr | ca 98,5 cm |
| Bredd sidovägg | ca 98,5 cm |
| Ingång | Frontingång |
| Ingångsbredd | ca 93 cm |
| Glasegenskap | ESG-säkerhetsglas (DIN EN 12150) |
| Glasart | Klarglas |
| Nano-försegling | Ja |
| Glastjocklek | 8 mm |
| Glashöjd | 195 cm |
| Profiltyp | Delvis ramat |
| Profilmaterial | Aluminium |
| Justeringsområde i väggprofil | 15 mm |
| Profilfärg | Krom |
| Profilens yta | Blank |
| Stabiliseringsstång ingår | Ja, integrerat i dörrkarmen |
| Invändiga gångjärn i linje med ytan | Ja |
| Lyft-sänk-mekanism | Med lyft-sänk-funktion |
| Monteringstyp | Med duschbricka | Golvjämnt | Utan duschbricka |
| Förpackningsmått (LxBxH) | 205 x 107 x 9,5 cm |
| Fraktvikt | 78 kg |
| Utökad garanti | 10 år |
Omfattning av leverans
- Duschavskiljare EX416
- Dörrhandtag
- Aluprofiler
- Magnetisk dörrlist, gummitätningar
- Monteringsmaterial
- Monteringsanvisning
- Utan duschkar
- Utan dekorationsartiklar
Nedladdningar
Instruktioner för montering
NT416 FLEX Eckdusche mit Drehtür_PrNr. 38515_131124.pdfSkötselanvisningar
CMA-Shower-enclosure_130326.pdfÖvriga anvisningar
EX416_DX416_EX101_JUL23.pdf
Fraktkostnader
Produktsäkerhet
Du kanske också gillar detta
Marknadsfördelar
Individuell design från Bernstein
Snabb leverans
Direkt från tillverkaren
Teknisk support