Hörndusch med svängdörr NT604 - FLEX
Nano Klarglas - 6 mm - Valbar bredd & profilfärg
Produktnummer: 38782
Produktnummer: 38791
Produktnummer: 38794
Produktnummer: 38785
Produktnummer: 38797
Produktnummer: 38788
Produktnummer: 38792
Produktnummer: 38783
Produktnummer: 38795
Produktnummer: 38786
Produktnummer: 38798
Produktnummer: 38789
Produktnummer: 38793
Produktnummer: 38784
Produktnummer: 38796
Produktnummer: 38787
Produktnummer: 38799
Produktnummer: 38790
Information om produkten
Hörndusch NT604 FLEX - 6 mm nano-äkta glas - flexibel montering
Den toppmoderna designen på BERNSTEIN hörnduschen NT604 och den sofistikerade tekniken kommer att övertyga dig fullt ut! Det 6 mm ESG-säkerhetsglaset är betydligt stabilare och mer reptåligt än duschväggar av plast. Dessutom är det försett med en smutsavvisande nanobeläggning. Justerbara profiler kan anpassas efter ojämnheter i väggen och installeras snabbt och enkelt i svart eller krom utan synliga skruvar.
Svängdörren är lämplig för vänster- eller högermontering. Dörrknoppen är utrustad med en halkfri, greppvänlig yta.
Diverse storlekar finns tillgängliga via artikelvarianten. Passande duschkar och eleganta duschrännor till denna duschkabin finns också i vår BERNSTEIN badbutik.
Mått och specifikationer
Var vänlig observera vid en golvnivåmontering att de angivna måtten för duschkabinen avser installationsmåtten för duschkar! Våra duschkabiner är därför tillverkade mindre med motsvarande inryckningsmått.
| Modell | NT406 |
| Installationssituation | Hörninstallation |
| Duschform | Hörndusch |
| Dörrtyp | Pivotdörr |
| Dörranslag | Vänster | Höger |
| Dörröppning | Utåt |
| Magnettätning dörr | Ja |
| Typ av dörrhandtag | Knopp handtag |
| Material dörrhandtag | Rostfritt stål strukturoberfläche |
| Mått på grundyta (BxL) | se tabell |
| Dörrbredd | se tabell |
| Sidoväggsbredd | se tabell |
| Ingång | Frontingång |
| Ingångsbredd | 99 cm |
| Glasegenskap | ESG-säkerhetsglas (DIN EN 12150) |
| Glas typ | Klarglas |
| Nanoförsegling | Ja |
| Glasets tjocklek | 6 mm |
| Glashöjd | 195 cm |
| Profiler typ | Halvramad |
| Profilmaterial | Aluminium |
| Justeringsområde i väggprofil | 20 mm |
| Profilfärg | Krom | Svart |
| Profilens yta | Matt |
| Gångjärn i nivå med insidan | Ja |
| Monteringstyp | med duschkar | golvnivå utan duschkar |
| Förpackningsmått (LxBxH) | se tabell |
| Fraktvikt | se tabell |
Fraktvikt och förpackning
| Dörrelement | Fraktvikt | Förpackning | ||
|---|---|---|---|---|
| 80 cm | 27 kg | 200 x 83,5 x 65 cm | ||
| 90 cm | 30 kg | 200 x 93,5 x 65 cm | ||
| 100 cm | 33 kg | 200 x 103,5 x 65 cm |
| Sidovägg | Fraktvikt | Förpackning | ||
|---|---|---|---|---|
| 80 cm | 27 kg | 200 x 82 x 40 cm | ||
| 90 cm | 30 kg | 200 x 92 x 40 cm | ||
| 100 cm | 33 kg | 200 x 102 x 40 cm |
Omfattning av leverans
- Hörndusch NT604 i vald variant
- Vägprofiler
- Monteringsmaterial
- Monteringsanvisning
- Utan duschkar
Nedladdningar
Instruktioner för montering
NT604-FLEX-Eckdusche-mit-Drehtür_151125.pdfSkötselanvisningar
CMA-Shower-enclosure_130326.pdf
Fraktkostnader
Produktsäkerhet
Du kanske också gillar detta
Marknadsfördelar
Individuell design från Bernstein
Snabb leverans
Direkt från tillverkaren
Teknisk support