- Ny
Tvättställsskåp ARCTIC 1400
Svart Softtouch med dubbla tvättställ
Produktnummer: 162662
Information om produkten
Tvättställsskåp ARCTIC 1400 svart softtouch med dubbeltvättställ
Stark i design, smart i funktion: ARCTIC 1400 ger en frisk fläkt till ditt badrum. Med en bredd på 140 cm och det integrerade dubbeltvättstället i mineralgjutning är detta tvättställsskåp som gjort för moderna hushåll där komfort och stil går hand i hand. Särskilt elegant framträder tvättställsformen i antracit, som elegant skiljer sig från ytan i svart.
Den matta softtouch-ytan på underskåpet är inte bara en visuell höjdpunkt, utan också extremt lättskött – synliga fingeravtryck har ingen chans här. På insidan visar sig badrumsskåpet elegant i antracit.
Design som imponerar – förvaring som övertygar
Den greppfria fronten ger ett rent utseende, medan Push-to-Open-lådan med Hettich-metallutdrag gör vardagen enklare för dig. Tack vare fullutdrag använder du förvaringsutrymmet optimalt – oavsett om det är hygienprodukter, handdukar eller stylingverktyg, allt finns snabbt till hands.
Hållbart tänkt – hållbart tillverkat
Underskåpet är tillverkat av hållbara träbaserade material och levereras till dig i en till största del återvinningsbar förpackning. Med 5 års garanti satsar du på kvalitet som består – och ett möbelstycke som inte bara ser bra ut utan också visar ansvar.
Vill du få ut mer av ditt badrum? ARCTIC-serien erbjuder dig passande tillbehör som högskåp och vägghyllor – för ett harmoniskt, individuellt badrumskoncept med karaktär.
Mått och specifikationer
| Serie | ARCTIC |
| Maße (B x T x H) | 140 x 52 x 27 cm |
| Material Front | MDF |
| Oberfläche Front | Lackiert |
| Farbe Front | Schwarz |
| Material Korpus | MDF |
| Oberfläche Korpus | Lackiert |
| Farbe Korpus | Außen: Schwarz softmatt Innen: Anthrazit softmatt |
| Anzahl Schubladen | 2 Schubladen |
| Art Schubladenauszug | Vollauszug | Metallauszüge Unternehmensgruppe Hettich |
| Öffnungsart | Push-to-Open-Mechanismus |
| Schließfunktion | Soft-Close-Funktion |
| Griffart | Grifflos |
| Beleuchtung | Ohne Beleuchtung |
| Gewicht Netto | 38 kg |
| Verpackungsmaße / Versandgewicht | 146 x 58 x 28 cm | 40,5 kg |
| Montageart | Wandmontage |
| Montagezustand | Vormontiert |
| Mineralguss Waschbecken: | |
| Maße (B x T x H) | 140 x 52 x 11,5 cm |
| Material | Mineralguss |
| Oberfläche | Matt |
| Farbe | Schwarz/Anthrazit |
| Hahnloch vorgebohrt | Nein |
| Überlauf | Ohne Überlauf |
| Ablaufgarnitur | Ohne Ablaufgarnitur |
| Blende für Ablaufgarnitur | Mit Blende in Anthrazit |
| Gewicht Netto | 25,5 kg |
| Verpackungsmaße / Versandgewicht | 150 x 57,5 x 16 / 27,5 kg |
E1 Zertifizierung
Um Holzspäne zu Spanplatten zu pressen, werden als Bindemittel formaldehydhaltige Kunstharze verwendet. Sie können die Umwelt und die menschliche Gesundheit schädigen, weil diese Kunstharze mit den Holzspänen keine ewige Verbindung eingehen und in die Raumluft entgasen.
Alle unsere Badmöbel entsprechen der Emissionsschutzklasse E1. Sie sind demzufolge formaldehydarm und lassen unter Umständen nicht mehr als 0,1 ppm Formaldehyd in der Raumluft entstehen.
Omfattning av leverans
- Tvättställsskåp ARCTIC 1400
- Mineralgjutet tvättställ
- Monteringsmaterial
- Monteringsanvisning
- Utan dekorationsartiklar
Nedladdningar
Instruktioner för montering
MA_ARCTIC_basin_1200_1400_1600_1800_270625.pdfSkötselanvisningar
CMA-Furniture_040924.pdf
Fraktkostnader
Produktsäkerhet
Du kanske också gillar detta
Marknadsfördelar
Individuell design från Bernstein
Snabb leverans
Direkt från tillverkaren
Teknisk support